TSI Robotikas turnīra

NOLIKUMS

1. Turnīra mērķis un uzdevumi

1. Sekmēt interesi par robotiku un inženiertehniskajām profesijām
2. Pilnveidot vispārējās un speciālās tehniskās zināšanas un prasmes robotikas pamatdisciplīnās – mehānikā, elektronikā un programmēšanā.
3. Veicināt izglītības iestāžu, robotikas pulciņu sadarbību un popularizēt robotiku bērnu un jauniešu vidū kā interesantu un praksē noderīgu nodarbi.

2. Organizatori
Transporta un sakaru institūts sadarbībā ar Robotu skolaAcademy of Young Engineers un Starptautisko inovāciju skolu

3. Norises vieta un laiks
Transporta un sakaru institūts, Lomonosova iela 1/4, Rīga, 16 Decembris.
Ierašanās no 9:00, atklāšana 10:00.

4. Disciplīnas
Sacensību disciplīnas tiek dalītas divās grupās – LEGO robotu un brīvas konstrukcijas robotu grupa. 
Atsevišķās disciplīnās dalībnieki tiek dalīti vecuma un profesionalitātes grupās. Dalībnieks katrā Lego disciplīnā var reģistrēt tikai vienu robotu.

Disciplīnas LEGO grupā (Mindstorms NXT2.0, EV3, Invertor or Spike): 
1) LEGO Sumo;
2) LEGO Folkreiss;
3) LEGO Līnijsekošana;
4) LEGO Labirints.

Disciplīnas brīvas konstrūkcijas robotu grupā:
1) Mini Sumo;
2) iRobot Sumo;
3) Folkreiss;
4) Līnijsekošana;
5) Labirints;

 

5. Dalībnieki
Sacensībās piedalās individuāli dalībnieki, tehniskās jaunrades pulciņu dalībnieki un robotikas klubu biedri. Lego robotu disciplīnās atļauts piedalīties tikai 1. - 12. klašu skolēniem. Pasākuma laikā dalībnieki var tikt filmēti un fotografēti, video un fotogrāfijas var tikt publiskotas.

6. Kontaktpersona
Kontaktpersona par sacensību norises jautājumiem Igors Ļaksa, e-mail address: ljaksa.i@tsi.lv

7. Galvenais tiesnesis
Tūrnīra galvenais tiesnesis ir Ģirts Čamanis.
 Galvenais tiesnesis vada visu pārējo tiesnešu darbu, kurus izvēlas un nosaka kopīgi ar organizatoriem.

8. Tiesāšana

Turnīra organizācijas komiteja patur tiesības ieviest sacensību noteikumos jebkādas izmaiņas, ja šīs izmaiņas  nevienai no komandām nedod īpašas priekšrocības. Kontroli un rezultātu apkopošanu veic tiesnešu kolēģija saskaņā ar 1. Pielikumā pievienotajiem noteikumiem. Visiem turnīra dalībniekiem ir jāpakļaujas tiesnešu lēmumiem. Lai atrisinātu strīdīgas situācijas, tiesnesis drīkst izmantot papildu raundus. Gadījumā, ja rodas jebkāda veida pretenzijas attiecībā uz tiesāšanu, komandai ir tiesības mutiski pārsūdzēt tiesnešu lēmumu pie galvenā tiesneša ne vēlāk kā līdz konkrētās disciplīnas norises beigām. Raundu var atkārtot pēc tiesnešu lēmuma gadījumā, ja robota darbā ir notikusi ārēja iejaukšanās, vai ja darbības traucējumi radušies sacensību laukuma sliktā stāvokļa dēļ, vai tiesnešu kolēģijas pieļautās kļūdas dēļ. Komandas locekļi un vadītājs nedrīkst iejaukties ne savas komandas, ne pretinieku komandas robota darbā ne fiziski, ne attālināti. Jebkāda iejaukšanās noved pie tūlītējas diskvalifikācijas.

9. Pieteikšanas
Reģistrēšanās dalībai sacensībām norit elektroniski, aizpildot reģistrācijas pieteikumu vietnē /robotic/registration līdz 2023. gada 12. decembrim, 23:59.

10. Finansējums
Pasākuma norisi finansē organizatori un atbalstītāji. Dalībnieku piedalīšanos pasākumā organizē un finansē paši dalībnieki vai organizācija, kuras vadībā dalībnieki dodas uz čempionātu.

 

Pielikums Nr.1

 

1. Mēģinājums (vai raunds) ir tad, kad robots uz spēles laukuma pēc tiesneša dotā starta un līdz maksimālā mēģinājumam dotā laika beigām, pilnīgai uzdevuma izpildei vai tiesneša lēmumam, veic uzdevumu;

2. Sacensības ir visu mēģinājumu kopums.

3. Raunds sastāv no divām vai vairākām cīņām un laika, kas tiek dots, lai sagatavotos un savestu kārtībā robotu.

4. Rezultātu ranžēšana:

5. Atļauts robotu pirms sacensībām neizjaukt.

 

6. Dalībniekam ir tiesības starp raundiem sacensību noteikumu robežās operatīvi veikt izmaiņas robota konstrukcijā (tajā skaitā – remonts, barošanas elementu maiņa, programmas izvēle u.tml.). 

 

7. Ja tiesnesim rodas aizdomas pār kādu no disciplīnas noteikuma neievērošanu var tikt veikta atkārtota pārbaude. Pārkāpuma gadījumā dalībnieks saņems brīdinājumu un viņam tiks piešķirts zaudējums konkrētajā raundā. Atkārtota pārkāpuma gadījumā robots tiks diskvalificēts no sacensībām.

 

8. Ja tiesnešiem rodas aizdomas par krāpšanos, piemēram, robota regulēšanu vai vadību brauciena laikā ar bezvadu ierīci, tie ir tiesīgi veikt pārbaudi dalībnieka robotam. Atteikšanās no pārbaudes vai krāpšanās atklāšana paredz diskvalifikāciju.

 

9. Mēģinājuma laikā sacensību zonā drīkst atrasties tikai tiesneši un operators, kura robots piedalās šajā mēģinājumā, pārējiem komandas locekļiem notiekošais jāvēro no skatītāju rindām.

 

10. Pirms mēģinājuma sākuma robots ir jāieslēdz un jānovieto starta zonā. Pēc tam tiesnesis dod signālu robota ieslēgšanai un programmas izvēlei (bet ne startam), lai startētu programmu ir jānogaida līdz tiesnesis dos signālu.

 

11. Gadījumā, ja programmas startēšana neizsauc robota kustību, komanda drīkst startēt programmu līdz tiesnesis ir devis starta signālu, taču pēc tam ietekmēt robota uzvedību nedrīkst. Vienīgais šī nosacījuma izņēmums: komanda drīkst veikt tikai vienu darbību ar robotu, ja robota starta signālam tiek izmantoti sensori. Tiesnesim ir jāseko līdzi robotu startēšanas  procedūrai un tikai pēc tiesneša piekrišanas var tikt dots starta signāls.

 

12. Mēģinājuma laikā operators drīkst vienu reizi pārstartēt robotu pēc saviem ieskatiem. Lai to izdarītu, ir jāpaziņo tiesnesim par robota pārstartēšanu ne vēlāk kā 10 sekundes pēc mēģinājuma starta.

 

13. Konstruktīvie aizliegumi: